how to study geometry

Geometri Dersine Nasıl Çalışılır?

study

Geometri dersine nasıl çalışılır derseniz öncelikle pekala deriz ki derse istekli ve hevesli misiniz?

Geometri dersi öğrencilerin genel olarak zorlandığı bir derstir. Düzenli çalışıldığı taktirde kesinlikle kolaylıkla başarılı olabilirsiniz. Birkaç temel kavramlara, teoremlere ve  aksiyomlara dayanır. Sonraki yeni teoremler de bunların yardımcısı olarak kullanılır. Bir zincirin halkaları gibi birbirlerine eklene eklene yeni bir hale yani bağıntılara dönüşür.  Bu yüzden çalışırken geometrik temel kavramların bilinmesi önemlidir.

Derste geometri öğretmeninizi pür dikkat dinlemelisiniz. Konu anlatımında öğretmeniniz ilgili formülleri önceki anlatımlarından hareketle yazar. Her yeni formül, gördüğünüz konularla ilişkilidir. Bir konuyu kaçırırsanız sonraki konuyu anlamakta zorlanabilirsiniz.

İşte Geometri dersine çalışmak için bazı ipuçları

Temel kavramları anlayın

Geometri noktalar, çizgiler, açılar ve şekiller gibi temel kavramlar üzerine kuruludur. Daha karmaşık konulara geçmeden önce bu kavramlar hakkında güçlü bir anlayışa sahip olduğunuzdan emin olun.

Çokça pratik yapın

Geometri, ustalaşmak için çok fazla pratik gerektirir. Yapabildiğiniz kadar çok problem yapın ve yardım istemeden önce kendi başınıza çözmeye çalışın.

Yardımcı çizgiler çizin

Geometri görsel bir konudur, bu nedenle yardımcı çizgi çizmek, kavramları anlamada ve problemleri çözmede çok yardımcı olabilir.

Ders kitaplarını ve diğer kaynakları kullanın

Sınıfta öğreniminizi desteklemek için ders kitaplarını, çevrimiçi kaynakları ve diğer materyalleri kullanın. Bu kaynaklar ek açıklamalar ve uygulama problemleri sağlayabilir.

Başkalarıyla çalışın

Sınıf arkadaşlarınızla veya bir öğretmenle çalışmak, zor kavramları anlamanıza ve çalışmanız hakkında geri bildirim almanıza yardımcı olabilir.

Düzenli ve planlı çalışın

Notlarınızı ve ödevlerinizi düzenli ve güncel tutun. Bu, çalışmanızın zirvesinde kalmanıza ve geride kalmaktan kaçınmanıza olanak verebilir. Konuları gözden geçirin, bilgileri korumanıza ve daha fazla uygulama gerektiren alanları belirlemenize yardımcı olabilir. Dolayısıyla başarıya ulaşmak istiyorsanız düzenli olarak çalışmalısınız.

Dersi derste öğrenmelisiniz. Öğretmeniniz konu anlatımından sonra birçok geometri sorusu çözmeli çözerken adım adım gitmeli ve sizde merak uyandırmalıdır. Derste anlatılanları katiyen anlayabilmelisiniz. Günde şu kadar geometri sorusu çözmelisiniz demek yanlış olur. Çünkü herkesin farklı bir anlayış kabiliyetinin olduğunu düşündüğümüzde soru yada zaman sınırı vermek doğru olmaz.

Genel olarak, geometri çalışmak, temel kavramları anlama, uygulama ve öğrenmenizi desteklemek için kaynakları kullanmanın bir kombinasyonunu gerektirir. Bu ipuçlarını takip ederek geometri anlayışınızı geliştirebilir ve çalışmalarınızda başarıya ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir